Prokrastinace - chorobné odkládání povinností

29.11.2016

Máte v práci nebo ve škole termín dokončení nějakého úkolu? Často necháváte vše na poslední chvíli? Neděláte to, co byste dělat měli a svůj čas využíváte neefektivně ? Tak se tedy dá říci, že prokrastinujete. Co to je a jak se k tomu postavit?

Prokrastinace je chorobné odkládání povinností, ať už těch fyzických nebo psychických, veřte, že Váš problém spočívá právě v hlavě. Odborníci tvrdí, že je tento fenomén velmi nebezpečný pro náš další vývoj a je spojen s úzkostí, kterou v nás vyvolávají právě úkoly, které máme před sebou. Pro Náš mozek je tedy prokrastinace taková záchranná brzda. Představuje STOPku, před nějakým úkolem, který ačkoli chceme splnit, ba naopak toužíme si ho splnit, vyvolává v nás hlubokou úzkost zakořeněnou nejčastěji v minulosti. Může to být spojení s dřívějším neúspěchem, často je to tedy zakořeněný strach na základě s předchozí zkušeností, ne zrovna pozitivní. Prokrastinací se tedy vyrovnáváme s úzkostí, kterou nám přináší plnění daných úkolů. Nejedná se v žádném případě o lenost nebo slabou vůli, i když se tomuto navenek podobá.


Zásadní v našem boji proti této "chorobě" bude tedy práce s motivací. Proč prokrastinuji ? - je to pohodlnější než se překonat a něco dělat. Proto pro nás daný úkol, cíl z daného úkolu musí mít SMYSL. Ten může být pro každého jiný, ale všichni mi dáte asi za pravdu, že když jsme motivovaní - když nás něco "nakopne", dělá se vše lépe a jdeme do toho s větší chutí. Právě tyto myšlenky nám můžou pomoci přestat s prokrastinací.

Co je ale nejzásadnější, a to vždy bez diskuse ? Uvědomění, přiznání sama sobě, že mám problém a chuť s tím něco udělat. Začít analizovat své chování.

Pracujte tedy se sebou, připomeňte si názorně každý den, proč danou věc děláte a co je jejím smyslem. Rozdělte si úkol na dílčí, rychle splnitelné úkoly a motivujte sami sebe tím, že je postupně plníte - to pro Vás znamená měřitelnost Vaší aktivity a co je víc motivující, než že se blížíte k cíli ? :) Přeji Vám hodně zdaru na cestě k sebezdokonalení. Kontaktuj mě s dotazem nebo názorem, zkušeností..


Děkuji za přečtení, vážím si toho,

Martin

© 2017 Martin Blahout  |  Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky