Všichni chceme jablko z koruny stromu, občas se ale spokojíme s dolní větví a někdy jsme nuceni strčit do pusy padavku.

25.01.2017

Všichni jsme určitě zažili životní situaci nebo někoho blízkého v ní, kdy zrovna neřešíme, jestli si koupíme nový iPhone nebo jestli utratíme za bundu 1500,-či 4000,- , ale musíme řešit věci jako je nájem nebo co si dáme vůbec zítra k jídlu.

Proč zůstáváme stát na místě?

Problém nás lidí je, ale většinou právě v situaci, kdy se z nejhoršího dostaneme a měli bychom se chtít přirozeně posunout na další stupeň - začít dělat to, po čem v životě toužíme. Zde zdůrazňuji slovo chtít, ne vždy totiž každý chce natolik, aby si vytvořil dostatek přirozené motivace k tomu realně něco hmatatelného udělat. A právě v tom je problém těch lidí, co věčně nejsou spokojeni sami se sebou nebo se svým životem. 

Život vám nedává jen jednu možnost, jak chtít žít. Neznamená, že pokud nemusíme řešit, jak se najíst nebo kde se vyspat, že nemůžeme být draví a chtít se posouvat dál. Tato věc má jednoduchou příčinu. Pokud řeším záležitosti, týkající se mého vlastního přežití (jídlo, spánek) - bojuji, tyto věci se přímo týkají mých základních fyziologických potřeb. Mé základní pudy mě nutí, abych si tyto věci obstaral.

Naše pohodlí a potřeby

Problém nastává ve fázi, kdy se dostanu do své takzvané "komfortní zóny". Tak se říká situaci, kdy mám co jíst, je mi teplo, mám kde spát, sedím v pohodlí na gauči a nic mě nenutí se zvednout a dělat něco pro to, abych se měl lépe. Proč? Zdánlivě se držím "v pohodičce", když očekávám od života víc, musím začít pracovat sám se sebou, vybičovat se. - viz. článek o vášni. Obstarání si základních fyziologických potřeb totiž probíhá za odlišné mozkové činnosti než snaha o dosažení, řekněme něčeho, co se dá obecně nazvat jako úspěch.

Říká vám něco Maslowova pyramida potřeb?

Je to velmi jednoduché. O první 3 stupně budeme vždy ze své přirozenosti bojovat, každá další je pak težší a těžší a je jen na nás, jak nastavíme sami sebe a svoji motivaci k tomu, abychom dobili i příčky nejvyšší. Také se budeme těžko snažit o vybudování potřeb vyššího řádu, pokud ještě bojujeme s těmi řádu nižšího.

Co je tedy zásadní? Pokud si vytvoříme prostředí, které nás nenutí bojovat o holé přežití, můžeme si pogratulovat - máme zázemí, které je důležité pro mentální a psychckou rovnováhu. Chceme se přeci soustředit na naše cíle a už ne na to, co budeme zítra jíst. Takové věci pak odvádějí pozornost od důležitých věcí a proto je dobré mít takové záležitosti vyřešené.

Buďte k sobě upřímní a přísnější

Nyní zpět k našim vyšším cílům. Bavili jsme se zde o komfortní zóně a o tom, že nás doslova chlácholí k tomu, abychom jen dále pohodlně leželi na gauči - vystupte z ní ! Udělejte ze své konformní zóny nekomfortní.
V první řadě je velmi důležité zamyslet se sám nad sebou a to velmi upřímně. Zde není prostor k tomu lhát sám sobě, musíte vědět jak na sebe, jak sám sebe obelstít. Vy se znáte nejlépe a víte jak se umíte vymlouvat sami sobě, každý to dělá.

A jak se držet mimo komfortní zónu? Nejzákladnější věc je, uvědomovat si, kam mířím a kde jsem. Posunul jsem se dnes ? Udělal jsem dnes něco pro to, abych získal...? Co jsem dnes udělal pro to, abych se dostal...? Co jsem dnes udělal pro to, abych byl lepší v...? Toto jsou základní otázky, které musím mít denně v hlavě a na které se nesmím bát odpovědět pravdivě. Právě negativní odpověď na tyto otázky je základním prostředkem vystavení sama sebe mimo komfortní zónu. Doporučuji si své cíle dát někam na oči. Nad postel, na nástěnku a v ideálním případě ještě tyto cíle rozepsat na menší, dílčí a snadněji splnitelné malé cíle. Proč ? Malé cíle jsou rychleji splnitelné a zdají se být realně dosažitelné, je to psychologická hra s vaším vlastním mozkem, protože 20 těchto menších, snáze splnitelných cílů vám ve finále poskládají ten váš jeden velký.

Tato technika má jednoduchý smysl. Jen uvažte, jaký z těchto dvou stejných plánů má realnější uchopení k realizaci:

  • Do 5 let vydělám 3 miliony
  • Do 5 let vydělám 3 miliony -> vlastní síť fitness -> 1 úspěšné fitko -> originální koncept fitness -> stát se výborným fitness trenerem, zdokonalit se v oblasti softskills (prezentace, řeč, management)


Vidíte ? Samozřejmě doporučuji každý z dílčích cílů rozkouskovat na další drobné a lehce splnitelné cíle a neustále si je klást na vědomí. Jediná důležitá věc je tedy opět pracovat sám se sebou a znát se o trošku lépe než je tomu dnes. A myslete na Maslowovu pyramidu. Je velmi pravdivá, jako základ k budování sama sebe. Stavte na pevných základech a pamatujte, když jste moc dlouho v klidu a pohodě, něco není v pořádku :-)


Váš Martin.

© 2017 Martin Blahout  |  Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky