Zdravé sebevědomí. Proč je základem úspěchu?

19.01.2017

Být zdravě sebevědomý znamená vědomě vnímat sám sebe, tedy své tělo, své pocity, emoce, znát své silné a slabé stránky, být si vědom svých hranic, ale i možností v oblasti tělesné, duševní i duchovní. Proč je právě sebevědomí základním kamenem úspěšně dokončeného úkolu?

Co znamená mít sebevědomí?

Bez sebevědomí lze jen velmi složitě dokončit nějaký náš vytyčený úkol. Víte proč? Souvisí totiž se strachem a strach je emoce, která nám dokáže značně komplikovat život. - blokuje nás. Proto je dobré vědět, co se pod sebevědomím chováním skrývá a jak ho hledat.

Sebevědomý nemusí být vždy ten, který se tváří sebejistě. Důležité je, zda je člověk sám se sebou srovnaný - zná se. Sebevědomý člověk dokáže i ostatní přijmout takové, jací jsou. Přesto pojem "zdravé sebevědomí" představuje pro každého něco trochu jiného:

  • vnitřní sebedůvěru, která ho dovede k vytyčenému cíli, tedy jakési sebeurčení a odhodlání
  • sebeprosazení zdravým způsobem, čímž se značně překrývá s asertivitou
  • lidskou schopnost připustit si vlastní nedostatky, vyzdvihnout přednosti a umění pracovat na tom, na čem nám záleží.

Osobně se přikláním k poslední variantě, ale žádný z výkladů není chybný. 

Proč to bez důvěry v sebe sama nejde?

Důvod je jednoduchý. Když si nevěříte, pěstujete v sobě strach z neúspěchu a strach je bohužel tak silná negativní emoce, že nás dokáže zcela ovládnout a velkou měrou ovlivňuje naše další chování. Srach nás brzdí, proto je jakákoli činnost, vykonávaná pod jeho vlivem předurčena k pravděpodobnému nezdaru nebo se nám nepodaří podle původních představ. Ze strachu ale není třeba mít obavy, dá se s ním pracovat a jeho přiměřená míra nás naopak může tlačit kupředu. Jen je důležité mít právě zdravou míru sebedůvěry, abychom si dokázali určit, jakým způsobem ho překonáme a využijeme ke zdárnému výsledku - musíme vidět vlastní kvalitu.

Je důležité vnímat vlastní průchod emocí a myšlenek.

U sebevědomí obecně se dá rozlišit jeho zdravá míra jednoduchým modelem chování. Schválně se zkuste v různých situacích zamýšlet nad způsobem svého jednání a momentálnímu průchodu emocí. Místo aby se sebevědomí lidé rozčilovali a prskali po okolí za své nezdary, pečlivě si promítají své minulé neblahé zkušenosti a zvažují, jakému chování se příště vyhnout. Při přemýšlení nad vlastními chybami pociťují mírně povznesenou náladu, protože si jsou vědomi, kde se stala chyba, čímž preventivně účinkují na případná příští provinění. 

Sebevědomí si pěstujte

Nestyďte se za své nedostatky, stejně tak se nebojte okolí odhalit své silné stránky a vlastnosti. Budování sebevědomí je důležité, bez něj je těžké kladně dokončit jakýkoliv složitější úkol. Každý má v sobě to dobré i to špatné a naším úkolem není dělat, že to tak není. Důležité je chtít na sobě pracovat a každý nezdar brát jako výzvu. Ani ti nejzářivější lidé z Vašeho okolí nejsou dokonalí, jen dobře pracují se sebou samým.

Pokud je nějaká činnost, ve které se chcete zlepšit nebo v ní dobří jste, ukazujte jí lidem, nechte je, aby vás hodnotili a neberte kritiku jako negaci, pouze jako námět ke zlepšení. Uvidíte sami, že pokud se začnete zlepšovat, poroste Vám i sebevědomí, protože uvidíte v dané činnosti rostoucí tendenci. - jste lepší.

Závěrem

Analyzujte své chování, přemýšlejte o svém strachu. Je odůvodněný? Není přehnaný? Nenechte se jen slepě unášet nějakou emocí, aniž byste věděli, že je oprávněná. Někdy máme strach zbytečně jen z neznámého a pomůže nám si celou situaci jen dobře uvědomit.


Váš Martin


© 2017 Martin Blahout  |  Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky